Pristup informacijama

Pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija

Imenovana službenica za informiranje u Osnovnoj školi Mladost je Mira Kasun, tajnica škole.

Imenovana zamjenica službenice za informiranje u Osnovnoj školi Mladost je Sanja Đunđek, računovotkinja škole koja će u slučaju spriječenosti službenice za informiranje izvršavati njezine obveze.

Pravo na informacije ostvaruje se podnošenjem zahtjeva za pristup informacijama. Zahtjev za pristup informacijama može se podnijeti:

• pisanim putem, uz naznaku „Zahtjev za pristup informacijama“, na adresu: Osnovna škola Mladost, Karamanov prilaz 3, 10010 Zagreb
  • elektroničkom poštom, s naslovom elektorničke pošte „Zahtjev za pristup informacijama“, na e-adresu ured@os-mladost-zg.skole.hr
  • telefaksom, uz naznaku „Zahtjev za pristup informacijama“, na broj: 01 66 01 792
  • osobnim donošenjem u tajništvo Škole radnim danom od 8:00 do 16:00 sati

Prilikom podnošenja zahtjeva nije potrebno platiti upravnu niti sudsku pristojbu.

Za podnošenje zahtjeva potrebno je ispuniti Obrazac zahtjeva za pristup informacijama. U slučaju da se obrazac ne koristi, potrebno je naznačiti kako je riječ o zahtjevu za pristup informacijama.

Zahtjev za pristup informacijama, da bi bio valjan, obvezno mora sadržavati:

• naziv i sjedište tijela javne vlasti kojem se zahtjev podnosi
  • traženu informaciju (podatke koji su važni za prepoznavanje tražene informacije)
  • ime, prezime i adresu fizičke osobe koja podnosi zahtjev
  • tvrtku i njezino sjedište, odnosno naziv pravne osobe koja podnosi zahtjev.

Podnositelj zahtjeva nije obvezan navesti razloge zbog kojih traži pristup informaciji.

Podnositelj zahtjeva može u zahtjevu za pristup informaciji naznačiti prikladan način dobivanja informacije, a ako ne naznači, informacija će se dostaviti na način na koji je podnesen zahtjev.

Škola ima pravo tražiti od podnositelja zahtjeva naknadu stvarnih materijalnih troškova koji nastanu pružanjem informacija, kao i na naknadu troškova dostave traženih informacija sukladno članku 19. Zakonom o pravu na pristup informacijama (u daljnjem tekstu: Zakon).

Ako podnositelj zahtjeva smatra da informacija pružena na temelju zahtjeva nije točna ili potpuna, može zahtijevati njezin ispravak, odnosno dopunu u roku od 15 dana od dana dobivanja informacije. Zahtjev za dopunu ili ispravak informacije podnosi se na isti način kao i zahtjev za pristup informacijama, a potrebno je ispuniti Obrazac zahtjeva za dopunu ili ispravak informacije.

Svaka fizička i pravna osoba ima pravo na ponovnu uporabu informacija, u komercijalnu ili nekomercijalnu svrhu različitu od izvorne svrhe za koju su informacije nastale, u skladu s odredbama Zakona. Zahtjev ponovnu uporabu informacija podnosi se na isti način kao i zahtjev za pristup informacijama, a potrebno je ispuniti Obrazac zahtjeva za ponovnu uporabu informacija.

Više o pravu na pristup informacijama

Zakon o pravu na pristup informacijama
(Narodne novine broj 25/13.)

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama
(Narodne novine broj 85/15.)

Kriteriji za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacije
(Narodne novine broj 12/14.)

Ispravak Kriterija za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacije
(Narodne novine broj 15/14.)

Povjerenik za informiranje

Godišnje izvješće o provedbi ZPPI za 2015.

Godišnje izvješće o provedbi ZPPI za 2016.

Godišnje izvješće o provedbi ZPPI za 2017.

Godišnje izvješće o provedbi ZPPI za 2018.

Godišnje izvješće o provedbi ZPPI za 2019.

Godišnje izvješće o provedbi ZPPI za 2020.

Godišnje izvješće o provedbi ZPPI za 2021.

Godišnje izvješće o provedbi ZPPI za 2022.

Godišnje izvješće o provedbi ZPPI za 2023.

Upitnik za samoprocjenu

Odluka o o imenovanju službenice za informiranje i zamjenice službenice za informiranje

« Studeni 2020 »