VREMENSKA KAPSULA

Vremenska kapsula je trajno skladište za neko dobro ili neke podatke, koje su namjerene za komunikaciju s budućim naraštajima ili koje su namjerno ostavljene arheolozima, antropolozima, povjesničarima u budućnosti.

Vremenske kapsule obično se stvaraju prilikom značajnih svečanosti kao recimo postavljanja kamena temeljca odnosno zaglavnog kamena nekog građevinskog objekta, ili kod obilježavanja neke druge važne obljetnice.

(Preuzeto sa hr.wikipedia.org)

I Mladost ima vremensku kapsulu. Pripremanje sjećanja za budućnost, kako uzbudljivo!

VREMENSKA KAPSULA

Vremenska kapsula skup je uspomena iz prošlosti koje vam daju priliku zaviriti u to kako je nešto tada, u prošlosti, izgledalo. Ovaj inovativni način povezivanja s ljudima iz budućnosti ostavlja vas da se zapitate kakav je život tada bio. To je također uzbudljiv način da započnete razgovor sa svojom budućom generacijom.

U lipnju 2021. godine načinili smo vremensku kapsulu. Projekt je pokrenula učiteljica Dubravka Dragun i grupa “Mali novinari” povodom 50. godišnjice Osnovne škole Mladost.

Svi razredi i učenici Osnovne škole Mladost u kapsulu su stavili pisma, crteže i drage predmete. Ideja nam je bila da dio naše kulture, naš način života prikažemo vama, djeci budućnosti, jer u našoj budućnosti, a vašoj sadašnjosti, mi i naš način života u djetinjstvu i mladenaštvu bit će povijest i baština.

Zato smo mi, za buduće generacije, odlučili pohraniti i sačuvati našu baštinu.

U vremensku kapsulu stavili smo pisma koja su djeca pisala sebi u budućnosti, a zapisali su svoje sadašnje najdraže boje, jela, predmete, prijatelje, filmove i knjige te što bi željeli biti kad odrastu. U pismu su pisali i kako zamišljaju da će izgledati svijet i hoće li u budućnosti biti korone. I roditelji su napisali pismo svom djetetu.

Vremenska kapsula otvorit će se za dvadeset i pet godina - 2046. godine.

Znatiželjni smo kako ćete vi, u budućnosti, provoditi dane: Kako će izgledati nastava? Čitate li još uvijek knjige? Kako i na čemu slušate glazbu? Kakva je glazba? Kakvi filmovi? Kako izgledaju automobili? Letite li nečim?  Koje igre igrate? Je li karcinom izlječiv? Jesu li siromašni i dalje siromašni? Vlada li mir u cijelom svijetu?
Naša poruka vama je da vam sve to želimo… neki od nas
će doživjeti promjene, a mi obećajemo da ćemo se i dalje truditi graditi bolji i ljepši svijet.
Veselimo se otvaranju ove kapsule i nadamo se da
će neki od nas biti i tada ovdje. I svjedočiti…

A ako zaboravite čega ćemo se točno tek sjetiti, priloženi dokumet je dobar podsjetnik na ono što nećemo zaboraviti :)

« Travanj 2024 »